Přírodní deodoranty

Teploty pomalu stoupají a stále častěji saháme po deodorantech nebo antiperspirantech. Je mezi nimi vůbec nějaký rozdíl? Deodoranty obsahují vonné nebo antibakteriální přísady, které eliminují vznik zápachu z potu na pokožce. Antiperstpiranty přímo regulují vylučování potu ucpáváním potních žláz. Toxiny tak nemohou odcházet z těla ven.

Znáte kamenec? Ten používali naši dědové při holení na zastavení krvácení. V současnosti ho na trhu najdete pod názvem deokrystal. Jde o čistě přírodní deodorant 100% složený z minerální soli – Potassium Alum. Umí potlačit tělesný pach, bez narušení přirozeného fungování organismu a bez ucpání potních pórů. Je vhodný pro ženy i muže, dá se kombinovat s parfémem a nezanechává skvrny na oblečení.

Mezi našimi zákazníky jsou stále oblíbenější deodoranty od Biorythme. Na výběr jsou varianty o několika velikostech se sodou nebo bez sody a také náhradní náplně, tzv.naháče. A jaký tedy vybrat? Citronovou meduňku, levandulové pole, růžovou zahradu, pačuli, cukrárnu nebo les? Aje soda opravdu tak špatná? Jsme každý originál a někomu časté používání jedlé sody může způsobit alergickou kožní reakci.

Deodorant bez vůně nebo kamenec můžeme doplnit esenciálními oleji. Praktické jsou roll-ony, které můžeme mít stále při sobě. Grep, limeta, nebo citron nám dodají energii a podpoří dobrou náladu. Levandule, vanilka či meduňka nás zklidní a pomůžou s usínáním. Tea tree nevoní komárům, klíšťatům a dalším havěti, ale pomůže i při oparech a drobných poraněních.

Máte rádi vůni kokosu? Proč si nevyrobit svůj domácí deodorant? Připravíme si 100 g kokosového oleje, 10 kapek tea tree, 50g jedlé sody a 50g bramborového škrobu. Důležité je dodržovat čistotu všech pomůcek, které budeme používat. Připravíme si vodní lázeň a všechny přísady rozehřejeme, dobře rozmícháme a naplníme do kelímku. Necháme ztuhnout.

Jinou variantou je tuhý parfém se včelím voskem. Ke 3 lžícím včelího vosku se připravíme ještě kvalitní olej – meruňkový, mandlový, … a 8 ml esenciálních olejů. Oblíbená je levandule, santalové dřevo, citrusy, růže. Ve vodní lázni rozehřejeme všechny ingredience, přelijeme do nádobky a necháme ztuhnout a vychladnout.

Při nadměrném pocení nám pomohou i bylinky, ale musíme znát důvody pocení. Nejpoužívanější bylinou je šalvěj lékařská. Pomůže při pocení ze stresu, nervozity nebo úzkosti. Užívá se pravidelně ve formě čaje, koupelí, kapek. Při pocení nohou využijeme i koupele z přesličky rolní nebo dubové kůry. Z obou rostlin si jednoduchým naložením do lihu vyrobíme přesličkovou tinkturu, kterou potíráme nohy postižené mykozou.

0 replies

Zanechte komentář

Chcete se zapojit do diskuse?
Klidně se přidejte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *