V naší prázdninové soutěži putujeme po místech, kde se dozvíme zajímavosti ze světa včel. Dnes vás zvu do bylinkové zahrady Hospitalu Kuks. Bylinky jsou důležité nejen pro lidi ,ale včelám poskytují nektar a pyl. Při pozorné procházce uvidíte včelky, čmeláky, vosičky, motýli a další zvířecí obyvatele zahrady. Zahrada je volně přístupná, v noci se uzamyká a můžete v ní posedět v různých koutech. Pěstují se zde nejen bylinky, ale také zelenina a ovocné stromy. Nad průchodem z nádvoří do zahrady spatříme sochu Polyféma. Dominantou zahrady je socha velkého Křesťanského bojovníka z dílny Matyáše Bernarda Brauna vytvořená roku 1732. Po obou stranách spatříme dva štíhlé obelisky, jež stávaly kdysi na lázeňském rejdišti na labském břehu; jehlany nesly původně polychromované (barevné) sochy Pravdy a Spravedlnosti.

Středovou cestu zahrady lemuje třináct soch svobodných umění, živlů a ročních dob. V pravém rohu zahrady spatřujete sochu Anděla Gloria, která pochází z Betléma, ze skupiny Narození Páně. V pravé ohradní zdi hospitálu jsou zabudovány fragmenty andělíčků zvaných Putti. Pod přístřeškem u západního východu ze zahrady dlí socha sv. Jeronýma s lebkou (též původem z Betléma v Novém lese).

V letech 2013 – 2015 prošla zahrada ale I celá budova hospitalu rozsáhlou rekostrukcí.

Duší Kuksu jsou sochy. Potkáte je tu na každém kroku. Největší atrakcí jsou ale Ctnosti a Neřesti – sochy 24 žen představující dobré i špatné lidské vlastnosti. Vytvořil je geniální umělec Matyáš Bernard Braun a patří k vrcholu českého baroka. Pozorně si prohlédněte sochu píle – je vyobrazena spolu s úlem, protože je pracovitá jako včelka.

Při prohlídce hospitalu navštívíte také barokní lékárnu, která se zachovala v původní podobě.

V Kuksu se rozhodně nudit nebudete a určitě si přivezete spoustu tipů, jakými rostlinkami oživit vaši zahradu, okno nebo balkon a poskytnout potravu hmyzákům.

https://www.zkuskuks.cz/
https://www.hospital-kuks.cz/cs
1 reply

Zanechte komentář

Chcete se zapojit do diskuse?
Klidně se přidejte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *